Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Promesa dla Gminy Osięciny

Mar 13, 2023 | Aktualności

W dniu 13 marca we Włocławku odbyło się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gmina Osięciny otrzymała 617 982 zł na remont odcinków dróg gminnych Bełszewo -Jarantowice oraz Zielińsk-Bełszewo. Podczas uroczystości promesę zastępcy wójta wręczyli: wicewojewoda województwa kujawsko-pomorskiego – Józef Ramlau, posłowie naszego regionu: Anna Gembicka , Joanna Borowiak, Jan Krzysztof Ardanowski oraz senator Józef Łyczak .

Skip to content