Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Prośba o ograniczenie poboru wody

Cze 7, 2023 | Aktualności

Spółdzielnia „Jutrzenka” zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy i właścicieli działek, o rozważne i możliwie oszczędne korzystanie z wody oraz ograniczenie do minimum podlewania przydomowych ogródków i trawników w czasie upałów, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia związanego z przerwaniem dostaw wody.

Pobór wody do napełnienia basenów czy podlewania ogródków może spowodować, że w danym momencie innym odbiorcom braknie jej do celów bytowo-socjalnych czy w gospodarstwach rolnych prowadzących hodowle zwierząt.

Prosimy zatem o wykonywanie czynności powodujących obniżenie zużycie wody.

Oszczędzanie wody jest również niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia u odbiorców końcowych.

 

Zastępca Wójta Gminy Osięciny

Skip to content