Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ogłoszenie Koła RSW Osięciny

Uwaga!  Od dnia 1 Kwietnia 2022 zapraszam po zimowej przerwie, Mieszkańców Gminy Osięciny posiadających Karty Wędkarskie, oraz Członków Koła RSW Osięciny, na połów sportowy, spławikowy do Bartłomiejowic.  Prosimy o stosowanie haczyków...

Ważny komunikat dla mieszkańców ul. Malinowej i ul. Olchowej

Urząd Gminy w Osięcinach zaprasza w dniu  7 marca na godzinę 16:00 mieszkańców i właścicieli działek przy ul. Olchowej i Malinowej na spotkanie z projektantem branży drogowej odnośnie konsultacji projektu zagospodarowania terenu dla zadania: "Przebudowa dróg...

więcej komunikatów »

Radziejowscy policjanci odwiedzili przedszkole w Pocierzynie (gm. Osięciny). Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a rozmawiano o rzeczach ważnych i potrzebnych.

Mundurowi spotkali się z przedszkolakami w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Pocierzynie. Dzieci dowiedziały się kto to jest policjant, czym się zajmuje i jakie rozwiązuje problemy.

Policjanci mówili, jak i kiedy należy korzystać z telefonu alarmowego 112. Przypomniano o tym, jak należy się zachować w przypadku ataku przez psa. Dzieci nauczyły się, jak przybrać bezpieczną pozycję tzw. „jeżyka”.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak należy bezpiecznie poruszać się po drodze. Promowano używanie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych. Nie obyło się bez ostrzeżeń o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Przedszkolaki, które żywo interesowały się tym, co mówią funkcjonariusze, mogły przez chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant. Pałka służbowa, radiotelefon, czapka, odblaskowa kamizelka i „lizak” do zatrzymywania pojazdów, cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Policyjne gadżety sprawiły im wielką radość.

Na zakończenie policjanci wręczyli przedszkolakom odblaskowe upominki.

asp. szt. Marcin Krasucki

oficer prasowy KPP Radziejów
695880193
47 7537215
7537215
email marcin.krasucki@bg.policja.gov.pl

 

Skip to content