Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »
[kalendarium]

Razem dla Oskara!

Paź 27, 2021 | Aktualności

Policyjni związkowcy z Radziejowa zaangażowali się w akcję pomocy dla Oskara, który walczy z ostrą białaczką szpiku. Wszyscy chętni mogą się zarejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

Oskar to syn emerytowanego policjanta, który pracował w radziejowskiej komendzie. W czerwcu chłopak dowiedział się, że zachorował na ostrą białaczkę szpiku. Wtedy także policjanci i pracownicy cywilni zaangażowali się w akcję oddawania krwi dla chorego.

Teraz Przewodniczący NSZZ Policjantów KPP Radziejów asp.szt. Krzysztof Chłodziński ponownie postanowił pomóc. Tym razem Oskar poszukuje dawcy szpiku. W tym celu zorganizowano specjalną akcję, aby znaleźć potencjalnego dawcę.

Policjanci rozpropagowali akcję wśród uczniów szkół na terenie Radziejowa, spotykając się z ich dyrektorami i przekazując ulotki. Dotarli także do miejscowych parafii, gdzie także spotkali się z duża życzliwością i zrozumieniem dla akcji.

Pomóżmy znaleźć dawcę szpiku dla Oskara i spełnić jego marzenie o wycieczce rowerowej po Bieszczadach.

Wszystkich chętnych, którzy chcą pomóc Oskarowi, zapraszamy na profil

https://www.facebook.com/oskar.lessnau

asp. szt. Marcin Krasucki

oficer prasowy KPP Radziejów
695880193
47 7537215
7537215
email marcin.krasucki@bg.policja.gov.pl

Skip to content