Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »
[kalendarium]

Rolniku, nie zwlekaj do ostatniej chwili! Trwa obowiązkowy Powszechny Spis Rolny.

Lis 2, 2020 | Aktualności

Dotychczas (stan na dzień 02.11.2020 r.) spisało się 393 gospodarstw indywidualnych z gminy Osięciny, co stanowi zaledwie: 63,18 %

Zachęcamy do udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 poprzez samospis. Osoby, które spiszą się samodzielnie mogą wygrać tablety, dyski twarde i laptopy.

Udział w loterii PSR 2020 dostępny na stronie – https://loteria.spisrolny.gov.pl

Powszechny Spis Rolny przeprowadzany od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.  prowadzony jest metodami:

  • samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie https://spisrolny.gov.pl (odnośnik do spisu znajduje się również na głownej stronie osieciny.pl po prawej stronie)
  • Samospis internetowy jest metodą obowiązkową. Przez Internet można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r. Rolnicy, którzy nie poosiadają dostępu do Internetu lub mają trudności z wypełnieniem formularza mogą skorzystać również z metody:
  • samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99)

Przez infolinię spisową można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r.

  • bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym

W Urzędzie Gminy Osięciny jest udostępnione miejsce do samospisu internetowego, z którego można skorzystać!

Przed wizytą prosimy o kontakt w celu umówienia wizyty.

Ponadto w ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi. Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

Powszechny Spis Rolny realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy! Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

 

Wójt Gminy Osięciny

Skip to content