Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Akcja honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin

Klub honorowych dawców krwi "Strażak" organizuje w dniu 20 maja 2023r. w godzinach 10-16 na placu OSP-Osięciny akcje honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin Pani Marianny Lewandowskiej chorej na "Szpiczak Mnogi. Guz kręgosłupa szyjnego" Wszystkich ludzi...

Ogłoszenie Koła RSW Osięciny

Uwaga!  Od dnia 1 Kwietnia 2022 zapraszam po zimowej przerwie, Mieszkańców Gminy Osięciny posiadających Karty Wędkarskie, oraz Członków Koła RSW Osięciny, na połów sportowy, spławikowy do Bartłomiejowic.  Prosimy o stosowanie haczyków...

więcej komunikatów »

Konkurs plastyczny organizowany przez Urząd Gminy w Osięcinach prowadzony był wśród dzieci z terenu Gminy Osięciny w okresie od 18 października do 4 listopada 2022 r. i dedykowany do uczniów klas 0-VIII.

Celem konkursu było promowanie i upowszechnienie wśród dzieci aktywnej postawy w walce o czyste powietrze. Zwrócenie uwagi na to, że każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Tematyka prac plastycznych nawiązywała do Programu „Czyste powietrze”, którego głównym założeniem jest walka ze smogiem.

Do konkursu zostało złożonych 27 prac wykonanych przez dzieci z terenu Gminy Osięciny. Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy 0 – III, klasy IV –VI oraz VII-VIII szkoły podstawowej.

Wszystkie prace złożone przez uczniów były bardzo ciekawe i prezentowały bardzo wysoki poziom co utrudniało dodatkowo dokonania oceny dla komisji konkursowej.

Dla I kategorii wiekowej obejmującej klasy 0 – III szkoły podstawowej komisja przyznała następujące nagrody:

1 miejsce: Anna Dybowska kl. IIIc

2 miejsce: Oskar Waśkiewicz kl. Ib

3 miejsce: Bartek Łyczak kl. IIIc

Dla II kategorii wiekowej obejmującej klasy IV – VI szkoły podstawowej komisja przyznała następujące nagrody:

1 miejsce: Amelia Moszczyńska

2 miejsce: Alicja Ochocińska

3 miejsce: Katarzyna Chmielewska

Dla II kategorii wiekowej obejmującej klasy IV – VI szkoły podstawowej komisja przyznała następujące nagrody:

1 miejsce: Patrycja Dybowska

2 miejsce: Dawid Łodygowski

3 miejsce: Kinga Łodygowska

 

Wszystkim pozostałym uczestnikom komisja konkursowa przyznała wyróżnienia.

Serdecznie dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie konkursem.

Skip to content