Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

RSW Osięciny

Mar 7, 2022 | Aktualności

Kiedy robisz coś Szlachetnego i Pięknego, a nikt tego nie zauważył, to nie smuć się Przyjacielu. Słońce budzi nas bajecznymi promieniami każdego poranka, a tak mało ludzi to WIDZI… Są na tym świecie ludzie, którzy łowią ryby, którzy w swej pasji budują Wspólnotę i Przyjaźń Wędkarską, którzy dbają o Piękno naszego Kujawskiego Domu, ale są i tacy, którzy tylko mącą wodę. Tak dobitnie i trafnie jest to ujęte w słowach, że nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, nauczyliśmy się pływać w wodzie jak ryby. Brakuje nam tylko jednego: NAUCZYĆ SIĘ ŻYĆ NA ZIEMI JAK LUDZIE !!! Dzisiaj środowisko Wędkarskie przy Regionalnym Stowarzyszeniu Wędkarskim w Osięcinach zorganizowało spotkanie Rodzin nad jeziorkiem Samszyce, by wspólnie jako RODZINA tworzyć tradycję Działania na rzecz ochrony naszego Środowiska, naszych lasów, to spotkanie to również przekaz dla Dzieci i Wnuków, by zawsze miały w Sercu Szacunek do Człowieka, Natury i Pracy. Prezes RSW Osięciny Marek Brzeziński wraz z Zarządem DZIĘKUJĄ PRZYBYŁYM RODZINOM ORAZ WĘDKARZOM za to co nas Łączy, a ŁĄCZY NAS PIĘKNO KUJAWSKIEJ ZIEMI… Dziękujemy za Przybycie i DO ZOBACZENIA NA ŁOWISKU !!!…

Stachniak Julian Błażej

Skip to content