Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Spotkanie informacyjne NSP 2021

Kwi 21, 2021 | Aktualności

Informujemy, że w dniu 23 kwietnia 2021 odbędzie się spotkanie informacyjne organizowane przez Główny Urząd Statystyczny dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Podczas spotkania poruszone będą kwestie:

  1. wypełniania formularza,
  2. pytań zawartych w spisie,
  3. po co przeprowadzane jest tego rodzaju badanie
  4. pojawią się odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątpliwości.

Dołącz do spotkania

 

Skip to content