KOMUNIKATY
Pilny komunikat dla mieszkańców!!!
Wybory do organów jednostek pomocniczych – sołectwo Pilichowo
Akcja honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin
Klub honorowych dawców krwi "Strażak" organizuje w dniu 20 maja 2023r. w godzinach 10-16 na placu OSP-Osięciny akcje honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin Pani Marianny Lewandowskiej chorej na "Szpiczak Mnogi. Guz kręgosłupa szyjnego" Wszystkich ludzi...
Świadczenia zdrowotne dla obywateli Ukrainy
Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że wszystkie placówki mające umowę z NFZ – gdy trafi do nich pacjent – obywatel z Ukrainy:
- nie powinni odmawiać mu pomocy,
- nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy,
- nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur,
- powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.
Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Procedowane obecnie przepisy umożliwiające rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych uchodźcom z Ukrainy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu spec-ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.
Dodatkowo cały czas dostępne są 2 infolinie, które mogą służyć Państwu wsparciem:
TELEPLATFORMA PIERWSZEGO KONTAKTU – 800 137 200 – pomoc medyczna po godzinach pracy POZ
Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku. Dzięki ukraińskiej linii konsultacyjnej TPK, wszyscy przyjeżdżający obecnie do Polski obywatele Ukrainy, którzy chcą skonsultować swój stan zdrowia mogą bez przeszkód to zrobić z każdego miejsca, w którym się znaleźli. Numer TPK jest bezpłatny, a konsultacji udzielają profesjonalni pracownicy medyczni. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18:00 do 8:00 rano następnego dnia oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta. Z konsultacji można też skorzystać przez formularz kontaktowy na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk Formularz jest dostępny w języku ukraińskim.
TELEFONICZNA INFORMACJA PACJENTA 800 190 590
Całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni wolne, weekendy i święta dostępna jest infolinia NFZ: 800 190 590. Wzmacniamy obsadę infolinii o dodatkowe osoby posługujące się językami polskim i ukraińskim. Połączenie jest bezpłatne. Infolinia pracuje całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w święta. Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/infolinia-nfz-takze-w-jezyku-ukrainskim,8153.html
Z poważaniem
Przemysław Pankowski
Naczelnik
Wydział Współpracy Międzynarodowej
Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Łomżyńska 33
85-863 Bydgoszcz
tel. (52) 325 28 17
Podmioty udzielające świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej na terenie powiatu radziejowskiego.