Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

W sobotę (11 listopada) mieszkańcy gminy Osięciny uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości zorganizowanych z tej okazji  zgromadzeni oddali hołd poległym, którzy poświęcili życie za wolność naszej Ojczyzny.

Uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku rozpoczęły się w kościele parafialnym Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w nich: władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół podstawowych,  Ochotniczych Straży Pożarnych, Orkiestra Dęta Semper Fidelis, przedstawiciele instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszej gminy.

Popołudniem, po uroczystym przywitaniu przez dyrektora GOK – Piotra Zielińskiego wszystkich zgromadzonych na sali widowiskowej, zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Osięcin, w montażu słowno-muzycznym pt.  „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”. Przedstawienie przygotowali p. Anna Jezierska, p. Ewa Staniszewska, p. Małgorzata Hejman, p. Irena Zakrzewska, p. Tomasz Cybulski, p. Tomasz Zieliński oraz akustyk Krzysztof Ulczycki.

Następnie na deskach Gminnego Ośrodka Kultury  w repertuarze patriotycznym zaprezentował się Chór Męski „Osięciny” pod dyrygenturą Tomasza Cybulskiego.

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym za piękną lekcję patriotyzmu i historii!

 

Więcej informacji: Święto Odzyskania Niepodległości w naszej Gminie – Gminny Ośrodek Kultury (gok-osieciny.pl)

Skip to content