Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Akcja honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin

Klub honorowych dawców krwi "Strażak" organizuje w dniu 20 maja 2023r. w godzinach 10-16 na placu OSP-Osięciny akcje honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin Pani Marianny Lewandowskiej chorej na "Szpiczak Mnogi. Guz kręgosłupa szyjnego" Wszystkich ludzi...

więcej komunikatów »

Uregulowanie spraw własnościowych związanych ze świetlicą wiejską w Latkowie

Lis 16, 2022 | Aktualności

Gmina Osięciny informuje, że w dniu 14.11.2022r. nabyła od Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach, nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem świetlicy o pow. 0,1901 ha, położoną w miejscowości Latkowo, na działce o nr ew. 68/7 za kwotę 233.600,00 zł. Jednocześnie Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach zwróci Gminie Osięciny kwotę 54.400,00 zł. stanowiącą wartość nakładów poniesionych przez Gminę Osięciny.

 

UG Osięciny

Skip to content