Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »
Szczepienie psów

Szczepienie psów

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radziejowie Przypomina o OBOWIĄZKU SZCZEPIENIA PSÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE (na podstawie art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt -DZ.U. 2020.1421 t.j.)

Każdy pies powinien zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesięcy, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

OSOBA UCHYLAJĄCA SIĘ OD OBOWIĄZKU SZCZEPIENIA PSA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE PODLEGA KARZE GRZYWNY.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radziejowie informuje, że będą przeprowadzane kontrole szczepień psów przeciwko wściekliźnie (m.in. przy okazji kontroli weterynaryjnych w gospodarstwach).

Za brak ważnych szczepień psów przeciwko wściekliźnie będą wystawiane mandaty karne do 500 zł.

Powiatowy Lekarz Weterynarii

w Radziejowie

lek. wet. Anna Pułkownik

Skip to content