Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

VIII edycja Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia”

Cze 2, 2023 | Aktualności

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy ma przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w VIII już edycji Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia”. Jak co roku, celem konkursu jest promocja Honorowego Krwiodawstwa, a Gminy naszego województwa mają okazję konkurować o tytuł tej, której mieszkańcy najbardziej zaangażują się w pomoc potrzebującym i oddadzą największą ilość krwi.

W załączeniu regulamin turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia” i harmonogram

Regulamin Turnieju Gmin 2023 wraz z harmonogramem

 

Skip to content