Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Akcja honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin

Klub honorowych dawców krwi "Strażak" organizuje w dniu 20 maja 2023r. w godzinach 10-16 na placu OSP-Osięciny akcje honorowego oddawania krwi dla mieszkanki Osięcin Pani Marianny Lewandowskiej chorej na "Szpiczak Mnogi. Guz kręgosłupa szyjnego" Wszystkich ludzi...

więcej komunikatów »

W dniu 20 maja 2021 r zawyją syreny!!!

Maj 19, 2021 | Aktualności

W dniu 20 maja 2021 r w godzinach od 8.00 do 11.00 w ramach prowadzonego ćwiczenia Sił Zbrojnych o nazwie RENEGADE-SAREX-21 na terenie Gminy Osięciny przeprowadzony zostanie trening systemu alarmowania i ostrzegania z włączeniem syren alarmowych.

Podawane będą dwa sygnały:

  • ogłoszenie alarmu (dźwięk modulowany przez okres 3 minut)

  • odwołanie alarmu (dźwięk ciągły przez okres 3 minut)

W związku z powyższym informuję, że będą to sygnały ćwiczebne i proszę o ich nie wykonywanie.

Z-ca Wójta

Monika Fabisiak

Skip to content