Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

W związku z trwającymi pracami związanymi z Powszechnym Spisem Rolnym oraz stosunkowo niską realizacją samospisu uprzejmie informujemy, że w celu dokonania spisu rachmistrzowie kontaktują się za pośrednictwem telefonów o nr:

– 22 666 66 62

– 22 279 99 99

Prosimy o odbieranie telefonów z tych numerów w celu dokonania spisu rolnego.

Ponadto informujemy, że istnieje możliwość dokonania spisu za pośrednictwem Gminnego Biura Spisowego, które mieści się w Urzędzie Gminy w Osięcinach (pokój Nr. 18, 22, 26) w godz. 8:00-14:00.

Rolnicy, którzy nie dokonali samospisu lub spisu poprzez rachmistrza proszeni są o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy pod nr 54 265 00 30.

Gminne Biuro Spisowe w Osięcinach

Skip to content