Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

W dniu 19 kwietnia 2022 roku odbyła się uroczystość 100 – lecia urodzin naszej mieszkanki Pani Marianny Topolskiej. Pani Marianna, rocznik 1922 jest mieszkanką gminy Osięciny i mieszka z synem i synową.

Z wizytą do szanownej Jubilatki udała się delegacja: Zastępca Wójta Gminy Osięciny  Monika Fabisiak, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Renata Zdzichowska, radna Urszula Ochocińska oraz Przewodniczący Rady Gminy Osięciny Ryszard Błaszczyk. Jubilatce wręczono kwiaty oraz okolicznościowy upominek, a radna Urszula Ochocińska odczytała list gratulacyjny. Oczywiście jak przystało na tak wspaniałe 100-lecie urodzin był tort, lampka szampana oraz wspólne odśpiewanie 200 lat.

Z okazji pięknego Jubileuszu – 100 urodzin składamy Pani najserdeczniejsze gratulacje oraz z serca płynące życzenia. Gratulujemy osiągniecia tak pięknego wieku. Dziękujemy za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat życia. Ciesząc się z Panią tak wyjątkowymi urodzinami życzymy zdrowia i pogody ducha na dalsze lata życia spędzone w gronie Rodziny i Bliskich.

Źródło: UG Osięciny

Skip to content