Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Wręczenie medali

Paź 18, 2021 | Aktualności

W dniu dzisiejszym br w Urzędzie Gminy w Osięcinach odbyła się uroczystość wręczenia srebrnych medali „Za zasługi dla obronności kraju” dla Pani Ireny Walasińskiej i Pana Adama Łyczak, w imieniu którego medal odebrał syn Pan Krzysztof Łyczak.

Uroczystego wręczenia honorowego odznaczenia dokonał Wojskowy Komendant Uzupełnień we Włocławku – ppłk Grzegorz Tucholski.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, srebrny medal nadaje się w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, których troje lub więcej dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.

 

UG Osięciny

 

zdjęcie grupowe

fot.UGOsięciny

Skip to content