Piątek,  25 maja 2018, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       Inwestycje       Przetargi       Umowy    
"Drogi do Niepodległości w Gminie Osięciny"
25/05/2018

"Drogi do Niepodległości w Gminie Osięciny"

Program o gminie Osięciny i jej Patronach Błogosławionych ks. Wincentym Matuszewskim i ks. Józefie Kurzawie

Dnia 22 maja 2018 roku z inicjatywy prezes Akcji Katolickiej Anny Śledzińskiej-Będkowskiej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową w Osięcinach i Urzędem Gminy, który ufundował nagrody, w Gminnym Ośrodku Kultury miała miejsce niezwykła lekcja historii.

W roku stulecia odzyskania niepodległości zaprezentowano program poświęcony historii naszej małej Ojczyzny i jej Patronom Błogosławionym ks. Wincentemu Matuszewskiemu i ks. Józefowi Kurzawie. Program przygotowały wszystkie szkoły podstawowe  z terenu gminy Osięciny.Przybyłych gości przywitali prezes Akcji Katolickiej Anna Śledzińska-Będkowska i dyr. GOK Piotr Zieliński.Specjalnym gościem była p. Maria Mazurkiewicz - kujawsko-pomorski wicekurator oświaty.
Zaproszenia przyjęli: ks. proboszcz kustosz Sanktuarium Piotr Dziurdziński, ks. prefekt Michał Laskowski, sekretarz gminy  p. Halina Urbańska, p. Ryszard Błaszczyk przew. Rady Gminy, p. Janusz Zaremba prezes OHZ, dyrektorzy szkół: p. Elwira Kłosowska z Kościelnej Wsi i p. Anna Rosińska z Pilichowa, p. Andrzej Rosiński wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Osięcinach, p. Zbigniew Jędrzejewski członek Akcji Katolickiej.
Licznie zgromadzeni goście i uczniowie ze szkół w Kościelnej Wsi, Pocierzynie i Osięcinach wypełnili salę widowiskową GOK do ostatniego miejsca.
W programie artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Osięcinach wysłuchano wierszy o Ojczyźnie, Kujawach, Błogosławionych Księżach. Następnie wystąpiły uczennice śpiewające  utwory o treści patriotycznej przygotowane przez p. Tomasza Cybulskiego.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Kościelnej Wsi pod kierunkiem p. Moniki Rydelek przedstawili program multimedialny dot. historii ich miejscowości - kościoła, właścicieli ziemskich, szkoły i nakreślili sylwetkę niezwykłej postaci, jaką był pułkownik Tomasz Zieliński.
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Osięcinach pod kierunkiem p. Grzegorza Woźniaka zaprezentowała film ukazujący historię powstania miejscowości Osięciny, jej pierwszych właścicieli, herbu. Szczególną uwagę poświęcono postaci hr. Józefa Skarbka, jego udziałowi w Powstaniu Styczniowym, wieczystej Fundacji hr. Skarbka, zabytkom w Osięcinach.
Uczniowie z Niepublicznej Szkoły z Pocierzyna pod kierunkiem p. Anny Rosińskiej przygotowali prezentację multimedialną przybliżającą sylwetki Błogosławionych Księży, ich działalność, męczeńską śmierć i drogę na ołtarze. Oprócz tego uczniowie przedstawili obrazy pokazujące miejsca kultu religijnego z terenu Pocierzyna  i okolic - liczne kapliczki i krzyże przydrożne.
Niezwykłą lekcję  zakończono wręczeniem wydawnictw o treściach patriotycznych nauczycielom przygotowującym uczniów  i wszystkim uczniom występującym w programie.
Pani wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz skierowała do obecnych słowa gratulacji za cenną inicjatywę pozwalającą poznać historię małej Ojczyzny.
Wspólne pamiątkowe zdjęcia zakończyły program  "Drogi do Niepodległości w Gminie Osięciny".

więcej
Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego
24/05/2018

Program poniżej w załączniku

więcej
KONKURS W POCIERZYNIE
24/05/2018

W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Pocierzynie, gdzie mieści się również Przedszkole, które  w dniu dzisiejszym dzięki zaangażowaniu wychowawców zorganizowało KONKURS RECYTATORSKI poświęcony MAMIE I TACIE. 

Szanowni Państwo taki KONKURS, to nie tylko nagrody i wyróżnienia, taki KONKURS, to nauka dzieci miłości do Mamy, Taty, Domu, Rodziny, to pokazanie dziecku DROGI jaką ma podążać, by zawsze rodzina, była tym co łączy nas na dobre i złe.Pięknie jest patrzeć, gdy Mama i Tata razem z dzieckiem czytając i recytując wiersz, są razem, gdzie uśmiech dotyka uczucia jakie łączy się w słowie RODZINA dziękujemy bardzo i DO ZOBACZENIA ZA ROK - Stachniak Julian Błażej

więcej
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 18- Burze z gradem
22/05/2018


więcej
Uroczystość nadania imienia Niepublicznej Szkole Podstawowej w Pocierzynie
22/05/2018

                                       "A w naszej szkole, którą kochamy,

                                      bo z wielkiej pracy powstała na nowo,

                                  chcemy wypełniać słowa Ojca Świętego,

żyć w  blasku prawdy, całym sercem miłować bliźniego."

(fragm. hymnu Niepublicznej Szkoły Podstawowej

im. św. Jana Pawła II w Pocierzynie)

Dnia 16 maja 2018 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Pocierzynie odbyła się uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pocierzynie w tym tak ważnym i podniosłym dla społeczności szkolnej dniu  otrzymała imię Świętego Jana Pawła II. Do obrzędowości szkolnej został włączony także nowy hymn szkoły, poświęcony patronowi.

Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi. Przewodniczył jej proboszcz tutejszej parafii, w  towarzystwie proboszczów z Osięcin i Siniarzewa. We mszy wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, nauczyciele, poczty sztandarowe, a wśród nich nowy sztandar szkoły, niesiony  przez rodziców.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się już w szkole. Najpierw proboszcz poświęcił tablicę pamiątkową, którą odsłoniła pani dyrektor, przewodnicząca Rady Rodziców i wiceprezes Stowarzyszenia "Szkoła Sercem Wsi".

Następnie kontynuowano uroczystość w sali gimnastycznej. Rozpoczęło się od wprowadzenia pięciu pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego.

Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, a wśród nich: władze powiatowe, gminne, oświatowe, proboszczów zaprzyjaźnionych parafii, przedstawicieli firm i zakładów pracy, przyjaciół szkoły, uczniów, nauczycieli,  rodziców,  pracowników szkoły, seniorów i absolwentów. W swoim wystąpieniu przedstawiła krótki rys historyczny szkoły - tej publicznej i  obecnej.  Następnie głos zabrali zaproszeni goście:  wicestarosta powiatu radziejowskiego, wójt naszej gminy, pani kurator oraz inni zaproszeni goście.  Wszyscy gratulowali wyboru osoby Świętego Jana Pawła II na patrona, życząc sukcesów na nadchodzący czas.

            Następnie fundatorzy przybili symboliczne gwoździe na drzewcu sztandaru szkoły. Wzruszającym momentem było przekazanie przez rodziców nowego sztandaru dyrektorowi szkoły, a z kolei pani dyrektor przekazała sztandar uczniom.

Duże emocje wzbudziło odśpiewanie nowego hymnu szkoły. Za jego wykonanie uczniowie otrzymali od gości spontaniczne brawa.

Kolejny punkt programu to  krótki montaż słowno -muzyczny opracowany przez nauczycieli  i uczniów szkoły. Młodzi aktorzy przypomnieli wszystkim jak toczyło się życie Świętego Jana Pawła II, kiedy jeszcze był wśród nas.

            Na koniec zabrała głos emerytowana nauczycielka naszej szkoły. Jej ciepły głos i  dużo wspomnień, które nam przekazała, sprawiły, że wielu uczestników uroczystości ocierało łzy.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, wszyscy udali się na poczęstunek. Na "deser" całej imprezy wszyscy raczyli  się kremówkami, o których Ojciec Święty Jan Paweł II tak często wspominał.

 Ważnym głosem dla organizatorów były podziękowania płynące z ust wielu zaproszonych gości.

Społeczność szkolna dziękuje wszystkim, bez których pomocy nie można byłoby zorganizować tak ważnej dla szkoły  uroczystości.

D Z I Ę K U J E M Y !!!

 


więcej
Informacja o zakazie wstępu do lasu
21/05/2018

W załączniku informacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu...

więcej
"Marzenia o supernagrodzie", czyli dyktando 2018
21/05/2018

Bohaterem XVIII już edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego w Osięcinach był "Grzegorz Gżegżółka czterdziestopięcioipółletni charyzmatyczny półarystokrata, pseudoartysta, superarbiter elegancji", który marzył o wygranej w totka.

Do zmagań ortograficznych dnia 11 maja 2018 roku przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z: Topólki, Pocierzyna, Kościelnej Wsi oraz Osięcin. Miło nam poinformować, że tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Wiktoria Piotrowska z Osięcin (opiekun p. Aneta Ratajczyk). Tytuł Wicemistrza Ortografii wywalczyła Wiktoria Zawada z Topólki (opiekun p. Elżbieta Dziakiewicz). Na III miejscu znaleźli się ex aequo: Iga Szczerbiak (Osięciny, opiekun p. Aneta Ratajczyk), Marcin Walczak (Kościelna Wieś, opiekun p. Elżbieta Czapska). Wyróżnienie przypadło Wiktorii Lewandowskiej z Osięcin (opiekun p. Grażyna Kamionka). Zwycięzcy otrzymali statuetki, nagrody książkowe, długopisy, dyplomy.

Konkurs przygotowały: Irena Zakrzewska, Aneta Ratajczyk. Autorem tegorocznego dyktanda była p. Ewa Staniszewska. Nad przebiegiem konkursu czuwał dyrektor Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjum p. Andrzej Polaszek.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, a zwycięzcom gratulujemy! Zapraszamy do nas za rok!!!!


A. Ratajczyk

więcej
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY OSIĘCINY
18/05/2018

Urząd Gminy w Osięcinach informuje, że w dniach 8-15 czerwca 2018 r. zostanie przeprowadzona zbiórka odpadów z gospodarstw rolnych takich jak :

-  opakowania po nawozach mineralnych, w tym worki big-bag; 

-  okrycia pryzm kiszonek, w tym folia okrywająca baloty z sianokiszonką; 

-  sznurek rolniczy (nie odbieramy siatki rolniczej).

Za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów odbiorca

odpadów nie pobiera opłat.

Odbiorca wystawia Kartę przekazania odpadów.

 

Zbiórka odpadów z poszczególnych Sołectw odbędzie się według następującego harmonogramu :

1) 8 czerwca 2018 r. (piątek): Bełszewo, Bełszewo Kolonia, Leonowo, Pilichowo, Latkowo, Jarantowice, Zagaj, Zielińsk

2) 11 czerwca 2018 r. (poniedziałek): Nagórki, Bodzanówek, Kościelna Wieś, Włodzimierka, Pocierzyn, Ujma Mała, Bilno, Szalonki

 3) 12 czerwca 2018 r. (wtorek): Sęczkowo, Pieńki Kościelskie, Ruszki, Witoldowo, Bartłomiejowice, Pułkownikowo, Zagajewice

4) 14 czerwca 2018 r. (czwartek): Krotoszyn, Wola Skarbkowa, Lekarzewice, Osłonki, Żakowice, Zblęg, Karolin, Konary, Osięciny, Osięciny Wieś, Osięciny Probostwo

5) 15 czerwca 2018 r. (piątek): Borucin, Borucin Kolonia, Borucinek, Samszyce, Powałkowice.

 

UWAGA!

W danym dniu odbioru odpady powinny być posegregowane i przygotowane do transportu (związane w paczki lub włożone do worków, mogą być to worki big-bag) przez mieszkańców oraz wystawione przed posesję w miejscu widocznym dla odbierającego.

 

Telefon kontaktowy do podmiotu prowadzącego zbiórkę 696 096 812

 

insp.  Aneta Kwiatkowska

więcej
ZAPYTANIE OFERTOWE o wartości poniżej 30 000 EURO
18/05/2018

Wójt Gminy Osięciny zaprasza do złożenia oferty cenowej  na wykonanie następującej usługi: Demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Osięciny.

Termin składania  ofert: 04.06.2018 r. godz. 10:00

Szczegóły na stronie internetowej: http://bip.ug-osieciny.samorzady.pl//

 

Osoba do kontaktów: Monika Fabisiak, tel. 54 2650030 wew. 37

więcej
Program EKOpiec 2018 w Gminie Osięciny -rusza
18/05/2018

Informujemy, że wnioski o wymianę piecy będzie można składać w sekretariacie Urzędu Gminy w Osięcinach od dnia 18  czerwca 2018 roku o dnia 27 czerwca 2018 roku włącznie.

Druk wniosku w załączeniu.

Treść uchwały Rady Gminy Osięciny nr XXIX/266/2018 z dnia 17.05.2018 roku w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie ograniczenia niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gminy Osięciny w 2018 roku w załączeniu.

        Informujemy, że Gmina Osięciny przystąpiła do programu priorytetowego organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu pt.: EKOpiec 2018.

            Zgodnie z treścią regulaminu dla w/w programu, dla miejscowości zamieszkiwanych do 10 tys. mieszkańców (do których zalicza się Gmina Osięciny) WFOŚiGW w Toruniu może przeznaczyć limit dofinansowania w wysokości do 20 tys zł.

Wysokość dofinansowania wynosi 2 tys. zł od WFOŚiGW w Toruniu i 2 tys. zł z budżetu  Gminy Osięciny do wymiany dla jednego źródła ciepła w jednym budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub lokalu mieszkalnym.  Program nie dotyczy domów letniskowych.

Beneficjentem końcowym może być właściciel, współwłaściciel nieruchomości stanowiących budynek mieszkalny jednorodzinny lub lokal mieszkalny, wykorzystywany w całości na własne potrzeby mieszkaniowe lub użytkownicy wieczyści nieruchomości, na których posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, wykorzystywany w całości na własne potrzeby mieszkalne.

Kosztem kwalifikowanym jest zakup, montaż i uruchomienie źródła ciepła, co będzie potwierdzone protokołem odbioru, sporządzonym w miejscu realizacji inwestycji, w którym weźmie udział przedstawiciel UG w Osięcinach oraz może wziąć udział przedstawiciel WFOŚiGW w Toruniu.

1. Do dofinansowania objęte są przedsięwzięcia związane z wymianą istniejącego pieca zasilanego paliwem stałym (węgiel, drewno, miał itp.) na:          
a. kotły na paliwa stałe, o których mowa w pkt.3,  
b. kotły gazowe, o których mowa w pkt.4,  
c. kotły olejowe, o których mowa w pkt.4

d. kotły elektryczne (piece zasilane prądem elektrycznym),.

2. Materiały oraz urządzenia użyte do realizacji zadania muszą być fabrycznie nowe oraz spełniać wymagania wynikające z obowiązujących norm.  

3. Kotły na paliwa stałe w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń muszą spełniać wymagania:
a. klasy 5, określone w normie PN-EN 303-5:2012 "Kotły grzewcze - Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500kW-Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie" lub          
b. klasy efektywności energetycznej minimum A (kotły na biomasę), minimum B (kotły na paliwa kopalne) określone w Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/1187 z dnia 27 kwietnia 2015 r., uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla kotłów na paliwo stałe i zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne oraz    
c. Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. poz. 1690), w szczególności w zakresie zakazu stosowania w konstrukcji kotłów rusztu awaryjnego.        

4. Kotły na paliwa ciekłe i gazowe muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A, określone w Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) Nr 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r., uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla ogrzewaczy pomieszczeń, ogrzewaczy wielofunkcyjnych, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne.

5. Wymagania, o których mowa w pkt. 3 i 4 muszą zostać udokumentowane w formie:
a. certyfikatu zgodności lub 
b. świadectwa/zaświadczenia badań lub      
c. etykiety efektywności energetycznej lub
d. wyciągu z dokumentacji techniczno-ruchowej lub         
e. deklaracji zgodności.        

            W przypadku złożenia większej ilości wniosków o wymianę piecy, planowane jest przeprowadzenie publicznego losowania, o którym będziemy także informować. 


więcej

 strona: 1 2 3 4 5 
   ©2005 Urząd Gminy Osięciny