Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY O OGRANICZENIE ZUŻYCIA WODY

Maj 20, 2024 | Aktualności

W związku z długotrwałym brakiem opadów, znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z gminnej sieci wodociągowej oraz niekorzystnymi prognozami pogody na nadchodzące dni, zwracamy się z apelem o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody.
Apelujemy o ograniczenie poboru wody do celów innych niż socjalno–bytowe (napełnianie basenów, podlewanie ogródków i trawników ) szczególnie w godzinach 16.00 – 21.00
Przypominamy, że hydranty zainstalowane na sieci wodociągowej służą tylko i wyłącznie do celów przeciwpożarowych i płukania wodociągu, do innych celów nie mogą być używane.
Wspólnie dla naszego dobra oszczędzajmy wodę.
 
Skip to content