Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za udział w wyborach i za zaufanie, którego po raz kolejny udzielili mi Państwo po tak wielu latach piastowania urzędu marszałka województwa. Tak wysokie zaufanie* to dla mnie wielka radość, ale też wielkie zobowiązanie. Zdjęcie w załączniku: wsparcie gospodarki i tworzenie dobrego klimatu dla biznesu to od wielu lat priorytet samorządu województwa; wizyta w zakładzie produkcyjnym Grupy Stiegelmeyer, fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP.

Wybory i wyborców zawsze traktuję bardzo poważnie. Za każdym razem przystępowałem do elekcji z nowym, bardzo konkretnym programem, z listą naprawdę konkretnych zadań do zrealizowania. Cieszę się, że Państwo do doceniają. Wiem, że większość z nas potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, stabilności, spokoju – i tego oczekujemy od naszych reprezentantów w strukturach władzy.

Teraz z zapałem przystępujemy do konstytuowania nowych samorządowych władz województwa. Pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji odbędzie się 6 maja.

Foto

 

 

 

 

 

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

*W wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia 2024, marszałek Piotr Całbecki otrzymał w swoim okręgu 58 629 głosów (czyli 45,07 proc. oddanych głosów).  

 

 

Skip to content