Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

6 maja 2024r. w Urzędzie Gminy w Osięcinach odbyła się uroczysta I sesja Rady Gminy Osięciny  kadencji 2024-2029, podczas której ślubowanie złożył Wójt Gminy Osięciny Sławomir Franciszek Staniszewski. Przewodniczącym Rady Gminy Osięciny został Marek Ziemiński.

Ślubowanie i mandat odebrali radni:

 

 1. Błaszczyk Ryszard
 2. Chałasiński Maciej
 3. Chełminiak Andrzej
 4. Cybulski Tomasz
 5. Górecki Mateusz
 6. Grzanka Krystian
 7. Grzegórska Izabela
 8. Guźlewski Adam
 9. Konopiński Grzegorz
 10. Krzemiński Mariusz
 11. Lewandowski Piotr
 12. Pietrzak Daniel
 13. Wiśniewska Andżelika
 14. Woźniak Małgorzata
 15. Ziemiński Marek
Skip to content