Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1843-06-22

Maj 27, 2020

Wykaz poświadczony dnia 22 czerwca 1843 r. przez Naczelnika Powiatu Kujawskiego wymienia między innymi: w pozycji 26 – jedno oddziałową, katolicką szkołę elementarną w dobrach prywatnych Kościelna Wieś. Szkoła należała do Towarzystwa Szkolnego. Nauczycielem był Teofil Rozdziałowski. W pozycji 45 wymieniona jest jedno oddziałowa szkoła elementarna w mieście Osięciny. Do szkoły uczęszczali katolicy i starozakonni. Szkoła należała do Towarzystwa Szkolnego. Uczył w niej katolicki nauczyciel Nikodem Barański.

 

Źródło:

xxx – APW, Naczelnik Powiatu Włocławskiego 1811-1866, sygn. 92.

 

Jan Cybertowicz

 

Skip to content