Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1918-07-20

Maj 27, 2020

Na posiedzeniu w dniu 20 lipca 1918 r. Zarząd Osięcińskiej Straży Pożarnej powołał na kapelana i członka Zarządu   proboszcza parafii Osięciny ks. Wincentego Matuszewskiego.

 

Źródło:

xxx – Księga protokołów OSP w Osięcinach za okres 31.10.1900 r. – 15.04.1923 r., t. 1.

 

Jan Cybertowicz

 

 

 

Opis fotografii:

01.    Ks. Wincenty Matuszewski.  (Zdjęcie z kroniki parafialnej.)


 

02.    Uroczystość w Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach w okresie międzywojennym na placu ćwiczeń przy kościele. W tle widać starą mleczarnię. Drugi od lewej ( w czapce strażackiej i w długim płaszczu) ks. Wincenty Matuszewski. (Zdjęcie ze zbiorów Jana Cybertowicza)

Skip to content