Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1937-08-01

Maj 27, 2020

Komitet i Komenda Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego (WF i PW) powiatu nieszawskiego przez cały miesiąc maj 1937 r. przeprowadzała zaprawę do Państwowej Odznaki Sportowej (POS) w tych miejscowościach, w których znajdowały się organizacje przysposobienia wojskowego jak: Związek Strzelecki, Związek Rezerwistów, Kolejowe Przysposobienie Wojskowe oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i Oddziały Straży Pożarnej. Państwowa Odznaka Sportowa została ustanowiona w celu podniesienia sprawności fizycznej najszerszych warstw społeczeństwa oraz podtrzymywania tej sprawności. W Gminie Osięciny przeprowadzono próby o POS w dniu 1 sierpnia 1937 r.: w Osięcinach w godz. 8 -11 i w Kościelnej Wsi w godz. 14-17. W obydwu miejscowościach próbę POS zorganizowała Komenda Związku Strzeleckiego, Związek Rezerwistów i Straż Pożarna.

 

Źródło:

xxx – Głos Nieszawski, Rok VIII, Nr 84 z 12 kwietnia 1937 r. i inne numery

 

 

Jan Cybertowicz

Skip to content