Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1938-10-16

Maj 27, 2020

W październiku 1938 r. na terenie powiatu nieszawskiego odbywały się zgromadzenia organizacyjne Obozu Zjednoczenia Narodowego (OZN). W dniu 16 października 1938 r. odbyły się w Konecku, Bądkowie, Służenie, Witowie i Osięcinach. Na zgromadzenie w Osięcinach pod przewodnictwem Prezesa OZN w Gminie Osięciny Franciszka Harenckiego na godz. 19:00 przyszło ponad 200 osób. Na zgromadzeniu o obecnej sytuacji politycznej Polski i ideologii OZN mówili przewodniczący na powiat nieszawski Witold Zieliński i sekretarz Okręgu OZN w Toruniu inż. Jacyna. Zebrani oklaskami przyjmowali ich wypowiedzi.

 


Źródło:

xxx – Głos Nieszawski, Rok IX, Nr 244 z 21 października 1938 r.

 Jan Cybertowicz

Skip to content