Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1939-04-30

Maj 27, 2020

Do akcji zbiórki pieniędzy na obronę kraju włączyły się także dzieci z Osięcin. W niedzielę dnia 30 kwietnia 1939 r. zorganizowały przedstawienie „Królowa Krasnoludków”, w której wzięły udział: Tomcio Kamiński lat 4, Marysia Gębicka lat 4, Zbych Wójcik lat 4, Ludmira Kamińska lat 6, Barbara Kamińska lat 8, Aleksandra Wójcikówna lat 10, Leszek Wójcik lat 10 i Janina Gębicka lat 12. Uzyskany dochód w wysokości 3 zł i 14 gr. w całości został wpłacony w Urzędzie Skarbowym w Aleksandrowie Kujawskim z przeznaczeniem na Fundusz Obrony Narodowej.

 

Źródło:

xxx – Głos Kujaw, Nr 54 z 9 maja 1939 r.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content