Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1948-08-21

Maj 27, 2020

Bezpośrednio po wyzwoleniu biblioteka w Osięcinach miała swoje lokum w organistówce i dysponowała nie wieloma książkami. Oficjalnie do życia została powołana uchwałą Gminnej Rady Narodowej dnia 21 sierpnia 1948 r. Wiązało się to z przyznaniem dla potrzeb biblioteki lokalu oraz dotacji w wysokości 70 000 zł. Biblioteka otrzymała też przydział niezbędnych książek a pierwszym bibliotekarzem został Stefan Kłosowski. Czytelnicy mogli korzystać z biblioteki po wpłaceniu 10 zł za wypożyczenie jednej książki na okres jednego tygodnia. Przez pierwsze lata ciągle zmieniali się bibliotekarze, którymi kolejno byli: Maria Szczęsna, Krystyna Marcinkowska, Sabina Cybulska i Helena Gawrońska. Ciągłe zmiany bibliotekarzy nie wpływały korzystnie na prawidłową działalność placówki. Sytuacja zmieniła się  w 1958 r., kiedy funkcję bibliotekarza objęła Aleksandra Sikorska. Kierowała biblioteką do 1990 r.

 

Źródło:

xxx – Sikorska I., Gminna Biblioteka Publiczna w Osięcinach w roku bieżącym obchodzi jubileusz 55–lecia swojego istnienia, „Powiatowe ABC, Gazeta Powiatu Radziejowskiego”, Nr 9/25 (Rok III), wrzesień 2003, s. 6.

 

Jan Cybertowicz

 

Skip to content