Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1967-06-21

Maj 27, 2020

W 1966 r. w Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska” w Osięcinach pobudowano na Bazie nr 2 (Osięciny – Krzyżówki) Magazyn Nawozów Sztucznych oraz Magazyn zbożowy typu B o powierzchni 472 m2, oddany do użytku 21 czerwca 1967 r. W związku z zaleceniami Stacji Sanitarno Epidemiologicznej wykonano ogrodzenie oddzielające spęd żywca od reszty podwórza. Ponadto wykonano utwardzenie placu pod składem węgla na Bazie nr 2, utwardzono drogę dojazdową do Mieszalni Pasz oraz utwardzono drogę dojazdową do skupu żywca od ul Targowej.

 

Źródło:

xxx – Materiały archiwalne i bieżąca dokumentacja Spółdzielni “Jutrzenka”.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content