Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1974-06-16

Maj 27, 2020

W dniu 16 czerwca 1974 r. odbyło się uroczyste przekazanie nowej remizy w użytkowanie jednostce OSP Wola Skarbkowa. O potrzebie pobudowania nowej remizy mówiło się w jednostce od dłuższego czasu. W roku 1970 na jednym z posiedzeń zarządu postanowiono poczynić starania o wybudowanie Domu Strażaka. Na ogólnym zebraniu zwołanym w tym celu został wybrany Komitet Budowy Strażnicy. Działania komitetu były tym bardziej aktywne, że w tymże roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy Star 20. Samochód ten był już w pełni przystosowany do celów gaśniczych. Dotychczasowy samochód otrzymany przez jednostkę w 1964 r. – popularna  amerykańska Doczka – pochodził z demobilu i nie bardzo nadawał się na samochód pożarniczy. Nie posiadał pojemnika na wodę i służył właściwie tylko do przewożenia sprzętu i strażaków do pożarów. Budowę Domu Strażaka rozpoczęto w 1971 r. a ukończono w 1974 r. W dniu 16 czerwca 1974 r. odbyło się uroczyste przekazanie obiektu w użytkowanie jednostce. W 1984 r. jednostka otrzymała z Komendy Rejonowej w Radziejowie wóz bojowy star 244. Samochód był większy od poprzedniego, w związku z tym w 1985 r. dobudowano nowy garaż.

 

Źródła:

xxx – Kronika i księga protokołów OSP w Woli Skarbkowej.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content