Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1985-10-05

Maj 27, 2020

Po długotrwałych przygotowaniach w dniu 5 października 1985 r. odbyła się uroczystość nadania szkole Podstawowej w Kościelnej Wsi imienia Marii Konopnickiej. Szkoła otrzymała również sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski oraz odsłonięto tablicę pamiątkową i zawieszono dwa obrazy olejne patronki. W dniu tym dyrektor szkoły Leon Nowak przyjął ślubowanie na nowo otrzymany sztandar od przedstawicieli poszczególnych klas. W roku szkolnym 1986/87 w szkole uczyło się 172 uczniów i 51 dzieci w oddziałach przedszkolnych. Pracowało 13 nauczycieli: Leon Nowak – dyrektor szkoły, Jadwiga Nowak, Adam Nowak, Emilia Jałoszyńska, Józef Madajczyk, Wanda Jankowska, Teresa Szczeszak, Wanda Ciesielska, Jadwiga Szczerbiak, Bożena Koźmińska, Aleksandra Dąbrowska, Maria Malicka i Małgorzata Kowalewska.

 

Źródła:

xxx – Kronika Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi. (Tekst i zdjęcie)

 

Jan Cybertowicz

 

Opis fotografii:

01.     5 październik 1985 r. Dyrektor Sz. P. w Kościelnej Wsi Leon Nowak przyjmuje ślubowanie na nowo otrzymany sztandar od przedstawicieli poszczególnych klas.


 

 

Skip to content