Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1995-10-19

Maj 27, 2020

W dniu 19 października 1995 r. powstał Chór Męski “Osięciny”. Na pierwsze organizacyjne spotkanie przyszło 10 zaproszonych przyszłych chórzystów. W dniu tym odbyła się też pierwsza próba. Próby odbywały się w każdy czwartek a w razie potrzeby dwa razy w tygodniu. Przybywało nowych pieśni, ustaliła się lista chórzystów, która pod koniec roku wynosiła 15 mężczyzn. W dniu 28 stycznia 1996 r. odbył się już pierwszy koncert.

 


Źródło:

xxx – Dokumentacja bieżąca chóru męskiego “Osięciny”. (w posiadaniu autora).

 Jan Cybertowicz

Skip to content