Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

2002-09-30

Maj 27, 2020

W dniu 30 października 1997 r. Zespół Opieki Zdrowotnej w Radziejowie przekształcił się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radziejowie. Gminny Ośrodek Zdrowia w Osięcinach pozostał nadal w jego strukturach. W styczniu 2001 r. lekarze pracujący w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Osięcinach utworzyli Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Po prawie dwuletnim dzierżawieniu budynków w dniu 30 września 2002 r. NZOZ kupił je na własność. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Osięcinach świadczy usługi zdrowotne dla mieszkańców gminy Osięciny w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Źródło:

xxx – Informacja Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zespół Lekarski” s.c. w Osięcinach z dnia 23 listopada 2005 r.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content