Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

2005-12-09

Maj 27, 2020

W dniach 9 – 11 grudnia 2005 r. Chór Męski “Osięciny” koncertował w Wahrenholz w Niemczech. Występy okazały się wielkim sukcesem. Mieszkańcy, a szczególnie miejscowa Polonia chórem z Osięcin była zachwycona. Popłynęła niejedna łza tęsknoty za Ojczyzną. Ten sukces to przede wszystkim wieloletnia praca chóru, ale także doskonała organizacja pobytu w Niemczech przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Radziejowskiego.

 


Źródło:

xxx – Dokumentacja bieżąca chóru męskiego “Osięciny”. (w posiadaniu autora).

 


Jan Cybertowicz

Skip to content