Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ogłoszenie Koła RSW Osięciny

Uwaga!  Od dnia 1 Kwietnia 2022 zapraszam po zimowej przerwie, Mieszkańców Gminy Osięciny posiadających Karty Wędkarskie, oraz Członków Koła RSW Osięciny, na połów sportowy, spławikowy do Bartłomiejowic.  Prosimy o stosowanie haczyków...

Ważny komunikat dla mieszkańców ul. Malinowej i ul. Olchowej

Urząd Gminy w Osięcinach zaprasza w dniu  7 marca na godzinę 16:00 mieszkańców i właścicieli działek przy ul. Olchowej i Malinowej na spotkanie z projektantem branży drogowej odnośnie konsultacji projektu zagospodarowania terenu dla zadania: "Przebudowa dróg...

więcej komunikatów »

2006-10-24

Maj 27, 2020

W dniu 24 października 2006 r. na terenie Gminy Osięciny przebywała delegacja z Holandii. Gości powitał Wójt Gminy Jerzy Izydorski oraz Sekretarz Urzędu Gminy Halina Urbańska. W Osięcinach delegacja zwiedziła Urząd Gminy, Publiczne Gimnazjum oraz kościół, którego krótką historię przedstawił ks. kan. Zbigniew Cabański. Następnie Goście zwiedzili Gospodarstwo Rolne w Jarantowicach wchodzące w skład Spółki z o.o. Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach. Bardzo ciekawym punktem było zwiedzanie odrestaurowanego z pietyzmem dworu w Jarantowicach. Krótką historię dworu i miejscowości Jarantowice przedstawił Gościom Jan Cybertowicz.Źródło:

xxx – Informacja i zdjęcia ze strony internetowej www.osieciny.pl

 

Jan Cybertowicz

Opis fotografii: 

1. Powitanie w Urzędzie Gminy.

 

 

2.Zwiedzanie kościoła.


 

3.Wizyta w Publicznym Gimnazjum w Osięcinach.


Skip to content