Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

2008-06-07

Maj 27, 2020

 


W dniu 7 czerwca 2008 r. odbyło się uroczyste przekazanie Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach nowego pojazdu strażackiego marki Mercedes Benz Atego. W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Osięciny Jerzy Izydorski, Radni Rady Gminy i wielu zaproszonych  gości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Osięcinach. Mszę św. w intencji strażaków odprawił ksiądz kanonik Zbigniew Cabański, podczas której dokonał poświęcenia nowego bojowego wozu. Kierowca nowego wozu strażackiego druh Marek Danielak otrzymał breloczek oraz emblemat Św. Krzysztofa, który będzie strzegł strażaków podczas akcji. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Osięcin na plac strażacki, gdzie wszystkich powitał  Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Osięcinach Jan Wojciechowski. Wójt Gminy Jerzy Izydorski i Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Błaszczyk przekazali na ręce wiceprezesa Romana Chenca i Naczelnika Karola Pawlaka kluczyki do nowego samochodu. Podczas uroczystości dokonano wręczenia odznaczeń oraz wystawiono księgę pamiątkową, do której wpisywali się zaproszeni goście.

 

Źródło:

xxx – Informacja i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.osieciny.pl.

 

Jan Cybertowicz

 

 


Opis fotografii:

01., 02., 03., 04., 05., 06. i 07. Zdjęcia z uroczystego przekazania nowego pojazdu strażackiego.

 


 


 


 


 


 


 


 

 

Skip to content