Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach nowego marszałkowskiego programu stypendialnego „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”. Wnioski można składać do 18 lipca. Regulamin i generator wniosków . Zdjęcia ze spotkania ze stypendystami, marzec 2024, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

– Dobra edukacja to klucz do dobrej przyszłości. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni bardzo wiele, by związane z kształceniem wydatki nie obciążały nadmiernie budżetów rodzin. Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Program „Prymus Pomorza i Kujaw Plus” adresowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I oraz uczniów wszystkich klas liceów ogólnokształcących, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia i liceów sztuk plastycznych, którzy uzyskali szczególne osiągnięcie w roku szkolnym 2022/2023.

Wszystkie informacje i aktualności dotyczące programu

Kontakt do osób obsługujących program:

Michał Babiarz, tel. 883 353 686, e-mail m.babiarz@kujawsko-pomorskie.pl

Jolanta Mrówczyńska, tel. 883 326 609, e-mail j.mrowczynska@kujawsko-pomorskie.pl

W tym roku stypendia edukacyjne trafiły już do ponad 1,2 tys. uczniów (w ramach programów Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza i Prymus Pomorza i Kujaw II).

Zobacz Ambitni, pracowici, uzdolnieni – spotkanie z prymusami

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Skip to content