Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

W dniu 23.06.2024 r. Urząd Gminy w Osięcinach miał przyjemność uczestniczyć podczas „Pikniku Rodzinnego” w Pocierzynie zorganizowanego przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Pocierzynie i Kościelnej Wsi.

Na stoisku gminnym  promowano  segregację odpadów i Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny programu „Czyste Powietrze”.

Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Osobom dorosłych udzielano informacji o programie „Czyste Powietrze”, a dzieci chętnie brały udział w warsztatach edukacyjnych o zagospodarowaniu odpadów.

Dziękujemy dyrekcji za możliwość uczestnictwa w tak pięknie zorganizowanym spotkaniu.

UG Osięciny 

Aneta Kwiatkowska

Kierownik Referatu Ochrony

Środowiska i Rolnictwa 

 

 

Skip to content