Piątek,  16 listopada 2018, Imieniny: Edmunda, Marii, Marka
   Strona główna       Samorząd       Osięciny       Kultura i Sport       Edukacja       RODO       Przetargi       Umowy    
IV Festiwal Teatrów Wiejskich ZWYKI
05/12/2017
25-26 listopada 2017r. odbył się IV Festiwal Teatrów Wiejskich ZWYKI  zorganizowany na scenie Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie.

W pierwszym dniu festiwalu na scenie kameralnej zaprezentowały się zespoły przedstawiające obrzędy, zwyczaje, pieśni i tańce ludowe: zespół "Korzenie?" z Łaguszowa (woj. mazowieckie); zespół "Jamniczanki" z Jamnicy (woj. podkarpackie); zespół "Kujawy Bachorne Nowe" z Osięcin (woj. kujawsko-pomorskie). Spektakl, który przedstawił nasz zespół to "Wieńcowe u dziedzica na Kujawach". Jest to wielkie święto przygotowane przez dziedzica dla żniwiarzy i służby w nagrodę za wykonaną pracę i zebrane plony. Znakiem zachowania tradycji dożynkowych były korony z kłosów, przybrane kwiatami. Na początku orszaku dożynkowego idzie kapela, potem przodownice żniw w koronach na głowach, z jabłkami i orzechami, w podwiązanych fartuchach, a za nimi pozostali żniwiarze, wszyscy odświętnie ubrani. Orszak udaje się do dworu, gdzie dziedzic przyjmuje od żniwiarek korony i owoce, czemu towarzyszą życzenia i śpiew. Przed rozpoczęciem biesiadowania, do pierwszego tańca "chodzonego" dziedzic zaprasza przodownicę, a najlepszy kosiarz dziedziczkę. Na biesiadzie przygrywa kapela, rozbrzmiewają przyśpiewki i rymowanki, tańczy się do upadłego, jadła i okowity nie brakuje.
W drugim dniu pobytu w Warszawie odbyły się warsztaty tradycyjnego rękodzieła, tańca, śpiewu. Nasz zespół "Kujawy Bachorne Nowe" prowadziły warsztaty tańca kujawskiego, a członkinie zespołu: p. Mirosława Pakulska poprowadziła warsztaty haftu kujawskiego, a p. Sabina Kuźmińska zaprezentowała wykonane kwiaty z bibuły.  
Gratulujemy zespołowi kolejnego udanego występu obfitującego w wiele artystycznych przeżyć, dziękując równocześnie za ogromny trud, pracę i serce włożone w przygotowanie spektaklu, a także promowanie Gminnego Ośrodka Kultury i Gminy Osięciny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z IV Festiwalu Wiejskich Teatrów.


GOK
 

   ©2005 Urząd Gminy Osięciny