Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ostrzeżenie meteorologiczne – burze z gradem

Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze z gradem stopień: 2 prawd. 80% Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad. Uwagi:...

więcej komunikatów »

1938-08-10

maj 27, 2020

Podobnie jak w parafii Osięciny również w parafii Kościelna Wieś działało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W dniu 10 sierpnia 1938 r. w dzień św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi odbył się piękny odpust, na który przybyło wielu duchownych oraz zgromadziło się dużo okolicznych mieszkańców. Uroczyste nabożeństwo celebrował ks. kan. Jan Szafrański, proboszcz z Witowa. Miejscowe Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zorganizowało zabawę taneczną. W tym samym dniu zabawę urządziła również młodzież skupiona w „Wiciach”, na której pod koniec wynikła wielka bijatyka. W użyciu były noże, kastety, drągi itp.

 

Źródło:

xxx – Dziennik Kujawski, Nr 188 z dnia 20 sierpnia 1938 r.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content