Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1940-11-26

Maj 27, 2020

Mieszkańcy Osięcin byli bardzo poruszeni wydarzeniami w Bydgoszczy w dniu 3 września 1939 r. i niektórzy zapragnęli wyrównać rachunki poprzez wyprawę do Czarnocic, gdzie mieszkało od dawna wielu Niemców. Wyprawa taka odbyła się w dniu 6 września, której efektem był proces kilku jej uczestników (tych, których udało się Niemcom aresztować) w niemieckim sadzie w Inowrocławiu w dniu 26 listopada 1940 r. Później Niemcy do końca wojny szukali pozostałych uczestników tej wyprawy.

 


Źródło:

xxx – R. W. Sikorski, Moje wspomnienia. Wydanie poszerzone i wzbogacone, Osięciny 2003.

 Jan Cybertowicz

Skip to content