Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

1963-09-15

Maj 27, 2020

W dniu 15 września 1963 r. w Kościelnej Wsi oddano do użytku nową, piętrową szkołę, piętrowy dom mieszkalny dla nauczycieli i budynek gospodarczy. Całość kosztem 4,3 miliona złotych wybudowano z funduszy państwowych przez Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane we Włocławku. W uroczystości otwarcia wzięło udział miejscowe społeczeństwo oraz ówczesne władze w osobach: Sekretarz Propagandy Komitetu Powiatowego PZPR Henryk Bruzdewicz, Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Radziejowie Marian Drzewiecki, Kierownik Wydziału Oświaty w Radziejowie Józef Borczyński i Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Kościelnej Wsi Wojciech Kozłowski. W nowym budynku znajdowało się pięć izb lekcyjnych, pracownia fizyczno – chemiczna, biblioteka, świetlico – jadalnia, kuchnia i sala gimnastyczna. Budynek miał centralne ogrzewanie i był skanalizowany. Szkoła została wyposażona w potrzebne pomoce naukowe. Rozpoczęło w niej naukę 235 dzieci i pracę 6 nauczycieli. W starej szkole przeprowadzono kapitalny remont i przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli. Do szkoły należało 5,28 ha ziemi, którą uprawiali nauczyciele. W tym czasie dotychczasowy kierownik Józef Sabok razem z żoną Michaliną przeszedł na emeryturę, a na nowego kierownika powołano Czesława Andrzejewskiego, dotychczasowego, przez 10 lat, kierownika Szkoły Podstawowej w Połajewie.

 


Źródła:

xxx – Kronika Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi. (Tekst i zdjęcia)

 

Jan Cybertowicz

 

Opis fotografii:

Nowy budynek Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi oddany do użytku 15 września 1963 r.

Skip to content