Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1987-09-15

Maj 27, 2020

Od dnia 15 września 1987 r. Komendantem Milicji Obywatelskiej w Osięcinach był sierż. sztab. Janusz Rolewski. W dniu 31.07.1990 r. nastąpiła zmiana nazwy Posterunku MO w Osięcinach na Komisariat Policji w Osięcinach. Od dnia 1 sierpnia 1990 r. sierż. szt. Janusz Rolewski pełnił funkcję komendanta Komisariatu Policji w Osięcinach.

 


Źródła:

xxx – Informacja asp. szt. Janusza Klajn Kierownika Posterunku Policji w Osięcinach spisana w dniu 18 stycznia 2006 r., (w posiadaniu autora).

 


Jan Cybertowicz

Skip to content