Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

1965-09-13

Maj 27, 2020

W niedzielę 13 września 1965 r. w Osięcinach odbyły się powiatowe uroczystości dożynkowe. Po części oficjalnej, którą zakończył barwny korowód niosący tradycyjne wieńce dożynkowe odbyły się występy najlepszych zespołów artystycznych z powiatu oraz pokaz mody, wystawa sprzętu gospodarstwa domowego i dorobku gospodarczego powiatu. Atrakcją tego dnia były pokazy lotnicze w wykonaniu pilotów i skoczków spadochronowych Aeroklubu Kujawskiego. W ekipie pilotów był między innymi były mistrz Polski w akrobacji samolotowej Stanisław Ackermann.

 

Źródła:

xxx – Gazeta Kujawska z dnia 11-12 września 1965 r.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content