Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1973-09-13

Maj 27, 2020

Na początku lat 70  XX w. nastąpił dynamiczny rozwój działalności Banku Ludowego Spółdzielnia Oszczędnościowo – Pożyczkowa w Osięcinach. W dniu 15 marca 1973 r. na Walnym Zgromadzeniu została zmieniona nazwa Banku Ludowego SOP  na Bank Spółdzielczy w Osięcinach. Teren działalności obejmował gminę Osięciny, pow. Radziejów Kuj. Zmianę nazwy Sąd we Włocławku zarejestrował w dniu 13 września 1973 r.

 

Źródło:

xxx – Materiały archiwalne Banku Spółdzielczego w Osięcinach.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content