Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1966-12-01

Maj 27, 2020

W dniu 1 grudnia 1966 r. zmarł członek Zarządu Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska” w Osięcinach – wiceprezes ds. zaopatrzenia ludności Stanisław Walczak. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej odbyło się kilka dni później. Na członka zarządu wybrano Zdzisława Banaszkiewicza. W dniu 9 stycznia 1967 r. Sąd Okręgowy we Włocławku zarejestrował Zarząd Gminnej Spółdzielni w składzie:

1. Stefan Lewandowski – prezes zarządu,

2. Stanisław Tymoszuk – wiceprezes ds. zaopatrzenia ludności,

3. Zdzisław Banaszkiewicz – wiceprezes ds. obrotu rolnego.

Zarząd w powyższym składzie działał do 7 listopada 1972 r.

W 1967 r. na Bazie nr 2 (Osięciny – Krzyżówki) został pobudowany duży Magazyn Nawozów Sztucznych.

W 1968 r. na “Nowym Osiedlu” w Osięcinach (obecnie ul. Konopnickiej) pobudowano budynek z przeznaczeniem na punkt usług radiowo telewizyjnych. Od niedawna punkt taki prowadziła już Spółdzielnia przy pl. Boh. Powstania Warszawy w lokalu wydzierżawionym od Leona Jezierskiego. Pierwszym kierownikiem punktu był Romuald Grab. Z dniem 1 maja 1968 r. na kierownika przyjęto Grzegorza Frąckiewicza a na montera radiowo telewizyjnego Ryszarda Olszewskiego.

W 1970 r. obok budynku spędu na Bazie nr 1 powstała Przyzakładowa Stacja Paliw Płynnych Typ DB – 10 z 2 dystrybutorami wybudowana przez POM Piotrków

 

Źródło:

xxx – Materiały archiwalne i bieżąca dokumentacja Spółdzielni “Jutrzenka”.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content