Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1967-05-16

Maj 27, 2020

Od 16 maja 1967 r. parafię Osięciny objął ks. Bolesław Murawski. Jego staraniem zostało wykonane przy kościele i gospodarstwie przykościelnym wiele prac. W 1969 r. kościół został wyposażony w piece akumulacyjne. W roku następnym do kościoła zostały wstawione nowe ławki dębowe. W 1971 r. zostały wykonane witraże za ołtarzem głównym według projektu prof. Edwarda Kwiatkowskiego z Torunia. W roku 1973 kościół został wewnątrz gruntownie odnowiony.

 


Źródło:

xxx – Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach, Kronika Parafii Osięciny. (Informacja i zdjęcie.)

 

Jan Cybertowicz

 

Opis fotografii:

01. Ks. Bolesław Murawski.

Skip to content