Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

1973-08-20

Maj 27, 2020

W 1961 r. OSP w Pilichowie otrzymała od jednostki OSP w Osięcinach konny strażacki wóz na gumowych kołach. Wóz ten służył strażakom z Pilichowa do czasu otrzymania samochodu ZIS 150, który został zakupiony 20 sierpnia 1973 r. z funduszy gminy Osięciny. Kierowcą pierwszego strażackiego samochodu w OSP Pilichowo został Stanisław Ignaczak.

 

Źródła:

xxx – Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilichowie.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content