Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

Ważna Informacja !

W dniu 30 marca 2024r. (sobota) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Stacja PKP będzie nieczynny.

więcej komunikatów »

1992-04-17

Maj 27, 2020

Uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni „Jutrzenka” w Osięcinach z dnia 26 marca 1992 r.  dokonano zmiany na stanowisku członka zarządu Spółdzielni. Powołano tymczasowo  (do najbliższego WZP) Stefana Stasiaka do pełnienia funkcji członka zarządu. Zarząd Spółdzielni „Jutrzenka w składzie:

1.   Marek Afeltowicz             –            prezes zarządu,

2.   Jerzy Kwiatkowski           –            wiceprezes ds. obrotu rolnego,

3.   Stefan Stasiak                –           członek  zarządu

w dniu 17 kwietnia 1992 r.  zarejestrował Sąd we Włocławku.

 

Źródła:

xxx – Archiwalna dokumentacja Spółdzielni „Jutrzenka” w Osięcinach.

 

Jan Cybertowicz

Skip to content