Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

1992-05-27

Maj 27, 2020

Podczas uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Kościelnej Wsi imienia Marii Konopnickiej w październiku 1985 r.   szkoła otrzymała również sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski oraz odsłonięto tablicę pamiątkową i zawieszono dwa obrazy olejne patronki. W dniu 27 maja 1992 r. na zakończenie obchodów Dni Patrona Szkoły odbyła się w kościele parafialnym w Kościelnej Wsi Msza Św., w której uczestniczyli licznie zgromadzeni rodzice dzieci uczęszczających do szkoły, przedstawiciele samorządu Gminy Osieciny, grono nauczycielskie i uczniowie. Podczas Mszy Św. został uroczyście poświęcony przez proboszcza parafii Kościelna Wieś ks. Stanisława Śnieżewskiego sztandar nadany szkole  w 1985 roku. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie szkoły. Najpierw poświęcona została  tablica pamiątkowa i cała szkoła a potem młodzież szkolna wystąpiła z częścią artystyczną.

 


 

Źródła:

xxx – Kronika Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi. (Tekst i zdjęcie)

 

Jan Cybertowicz

 


Opis fotografii:

01.   Poświęcenie sztandaru Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi w dniu 27 maja 1992 r. przez proboszcza parafii Kościelna Wieś ks. Stanisława Śnieżewskiego.

Skip to content