Gmina Osięciny

Gmina zlokalizowana jest przy trakcie łączącym Brześć Kujawski i Radziejów – dwa ośrodki w obrębie Kujaw odgrywające istotną rolę już od wczesnego średniowiecza sprawia, że historia tych ziem zawsze pozostawała z nimi w bliskim związku. Istotną rolę odgrywała również bliska lokalizacja Włocławka, od XII w. Stolicy biskupstwa.

Charakterystyka Gminy

Obszar gminy Osięciny leży w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części powiatu radziejowskiego. W wewnętrznym podziale administracyjnym powiat dzieli się na jednostki samorządowe. Gmina Osięciny jest jedną z 7 gmin powiatu radziejowskiego.

Wpisani w dzieje Osięcin i okolic

W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r.

KOMUNIKATY

więcej komunikatów »

2005-10-10

Maj 27, 2020

W dniu 10 października 2005 r. komisja w składzie:  1. Jerzy Izydorski – Wójt Gminy Osięciny  2. Janusz Cieślewicz – Inspektor Nadzoru  3. Stanisław Wawrzonkowski – RDW Włocławek  4. Piotr Malinowski – RDW Włocławek  5. Krzysztof Kowalski – Wykonawcadokonała odbioru zbudowanych zatok postojowych przy drodze nr 267 Ujma Duża – Piotrków Kujawski w miejscowości Kościelna Wieś – II Etap.

Wykonawca: Zakład Usług Drogowych, Marek Smorczyński, Olsza 3, 88 – 300 Mogilno.

 


Źródło:

xxx – Informacja Anny Ochocińskiej z Urzędu Gminy w Osięcinach z dnia 8 czerwca 2009 r. (w posiadaniu autora).

 Jan Cybertowicz

Skip to content